-->

Tip: Jak by měl vypadat historický hasičský stejnokroj?

StejnokrojJiž delší dobu se setkáváme s tím, že se nás hasiči a hasičské sbory ptají na možnost výroby historického hasičského stejnokroje. Poptávali jsme se a firem, které jsou ochotny Vám stejnokroj ušít, by se několik našlo, ale problém nastává ve chvíli, kdy se rozhoduje o tom, JAK by měla uniforma vypadat. A tak se většinou začne pátrat v kronikách sboru, poptávat pamětníky a skládat dohromady co se dá.
My jsme se zeptali pana Miroslava Sedláka z Plzeňska, o kterém víme, že má, vzhledem ke svému celoživotnímu zájmu, o tom co nosili naši hasičští dědečkové, přehled. A navíc si všechno ručně namaloval.

Přišli jsme na jednu věc. Historickou hasičskou uniformu nedělá to, že je bílá, ani to, že se někde objeví zdobný červený proužek, nebo čamara. Smíšením stylů se sice uniforma líbí, ale z hlediska historického by možná mnoho hasičských dědečků zaplakalo.

Pro ty, kteří chtějí mít odpovídající repliku, radíme:

V roce 1927 byl pracovní stejnokroj ujednocen do této podoby (viz. obrázek ) a byl používán do roku 1937, kdy došlo k velmi výrazné změně.

Na obrázku je znázorněn velitel sboru a člen hasičského družstva.

Každopádně je nám jasné, že například Slezané měli stejnokroje nazelenalé (například SDH Jamnice u Opavy má zdařilé repliky těchto stejnokrojů) a druhá věc, kterou slýcháme od přátel hasičů, je nevhodnost bílé barvy při špatném počasí - stejnokroj se špiní a schází…Pak můžeme doporučit jedině režné, nažloutlé plátno… Avšak jak kdo přistoupí k pořízení si historického stejnokroje, to necháme na Vás.

nahoru